Catchings headlines annual Leadership Luncheon at WBA

Local Sports

FORT WAYNE, Ind. (WANE) – Tamika Catchings found out she’d been elected to the Women’s Basketball Hall of Fame on Monday. On Tuesday she was in the Summit City as the keynote speaker at the World Baseball Academy’s annual Leadership Luncheon honoring 72 of the top high school student-athletes in northeast Indiana from 18 local schools.

2020 Beyond the Game Leadership Award Recipients

Angola
▪ Gage King (football, baseball, basketball)
▪ Hanna Knoll (basketball, track)
▪ Joel Knox (soccer, basketball)
▪ Kelsie Thomas (track)

Bishop Dwenger
▪ Cecelia Garrett (soccer, basketball, softball)
▪ Xavier Nolan (basketball, baseball)
▪ Nora Steele (cross country, track)

Bishop Luers
▪ Janaiya Bright (basketball)
▪ Luis Donis (soccer)
▪ Naylon Thompson (basketball)
▪ Meadow Yoquelet (soccer, softball)

Blackhawk Christian
▪ Zane Burke (basketball)
▪ Quinn Doden (soccer)
▪ Caleb Furst (basketball)
▪ Aubree Vander Dussen (soccer, basketball)

Canterbury
▪ Natalie Caffray (basketball)
▪ Max Heisler (swim)
▪ Joe Shaklik (tennis, golf)
▪ Kristina Urberg (golf, swim)

Carroll High
▪ Gabby Fish (volleyball)
▪ Emily Parrett (basketball)
▪ Ryan Preston (basketball)
▪ Sam Stryker (basketball)

Churubusco
▪ Molly Geiger (basketball, track)
▪ Mariah Hosted (volleyball, basketball, softball, track)
▪ Luke McClure (basketball)
▪ Jackson Paul (basketball)

Columbia City
▪ Treyton Lomont (football, wrestling, baseball)
▪ Brooks Longenbaugh (football, track)
▪ Hayley Urban (basketball, softball)
▪ Madison Woodward (soccer, basketball)

Concordia
▪ Chastity Craig (volleyball, basketball)
▪ Brandon Davis (football, basketball)
▪ Cooper Harris (football, wrestling, baseball)
▪ Rhaya Kaschinske (track, cross country, basketball)

DeKalb
▪ Ali Burton (gymnastics, tennis)
▪ Blake Gilpin (soccer)
▪ Tanner Jack (football, track)
▪ Grace Snyder (soccer)

Fremont
▪ Katie Berlew (track, cross country, basketball)
▪ Christian Bice (football, basketball, baseball)
▪ Eva Foulk (volleyball, softball, basketball)
▪ Kaleb Gannon (football, basketball, track)

Garrett
▪ Sadie Best (volleyball, basketball, track)
▪ Kolin Cope (football, wrestling, track)
▪ Zach Klopfenstein (soccer, football, track)
▪ Valencia Placencia (track, cross country)

Homestead
▪ Paige Archbold (soccer)
▪ Josie Gery (track)
▪ Cameron Luarde (swim)
▪ Tim Steiner (tennis)

Northrop
▪ Kendal Brager (volleyball)
▪ Destiny Jackson (basketball)
▪ Jose Reducindo (football)
▪ Tarron White (baseball)

Norwell
▪ Rocco Hanes (baseball)
▪ Sarah Mahnensmith (cross country, track, swim)
▪ Tyler Strothman (cross country, track)
▪ Maria Weybright (cheer)

Snider
▪ Tyler Kaiser (tennis, swim, baseball)
▪ Zoe Skiver (soccer, tennis)
▪ Reece Thomas (football, track)
▪ Bree Winfree (volleyball)

South Side
▪ Isaac Combs (cross country, baseball)
▪ Jasney Combs (volleyball, basketball, track & field)
▪ Keaton Grider (wrestling)
▪ Nwe Ni Hlaing (soccer, tennis)

Wayne
▪ Jade Booker (volleyball, basketball, track)
▪ Myshell Hurse (soccer, track)
▪ Jamari Tabb (basketball)
▪ Percy White (wrestling)

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories

Don't Miss