2/27 Boys Basketball Sectionals

High School Sports

Bishop Dwenger, East Noble, Muncie Central, and Wayne all advanced in local 4A boys sectional play with wins on Wednesday night to headline area action.

Up in Waterloo is was Dwenger getting the best of SAC rival Snider 59-46. Hayden Smithey led the way with 18 points while Brenden Lytle added 14. Snider was paced by Michael Eley and Dillon Duff with 11 points apiece.

Dwenger advances to face 4A no. 14 East Noble on Friday at 7:30 p.m. as the Knights took care of North Side 74-32.

In 4A action at Wayne High School it was Muncie Central topping Columbia City in the early game 58-46.

The Bearcats advance to face Wayne on Friday at 7:30 p.m. as the Generals topped ACAC champ Jay County 50-42 on Wednesday night. Cam Starks paced the Generals with 20 points, 6 rebounds, and 7 steals. Craig Young added 16 points.

Wednesday’s Scores
By The Associated Press
   BOYS PREP BASKETBALL(equals)
   Sectionals(equals)
   First Round(equals)
   Class 4A(equals)
   1. Crown Point(equals)
   Crown Point 51, Hammond Morton 35
   Munster 57, Lake Central 44
   2. Portage(equals)
   Kankakee Valley 56, Hobart 53, OT
   Merrillville 67, Valparaiso 42
   4. Elkhart Central(equals)
   Northridge 57, Concord 42
   Plymouth 50, Goshen 43
   5. DeKalb(equals)
   E. Noble 74, Ft. Wayne North 32
   Ft. Wayne Dwenger 59, Ft. Wayne Snider 46
   6. Ft. Wayne Wayne(equals)
   Ft. Wayne Wayne 50, Jay Co. 42
   Muncie Central 58, Columbia City 42
   Class 3A(equals)
   19. Jimtown(equals)
   Culver Academy 48, Jimtown 35
   S. Bend Washington 52, New Prairie 38
   25. Crawfordsville(equals)
   Crawfordsville 68, Lebanon 54
   Western Boone 59, Southmont 47
   29. Greensburg(equals)
   Batesville 55, Franklin Co. 37
   Rushville 51, Lawrenceburg 44
   30. Charlestown(equals)
   Corydon 70, N. Harrison 56
   Salem 59, Scottsburg 55
   Class 2A(equals)
   33. Lake Station(equals)
   Bowman Academy 76, River Forest 56
   Gary Roosevelt 66, Whiting 63
   38. Delphi(equals)
   Clinton Prairie 50, Carroll (Flora) 35
   Covington 47, Fountain Central 37
   46. Crawford Co.(equals)
   Paoli 56, Henryville 54
   Providence 62, Clarksville 60
   48. Forest Park(equals)
   Ev. Mater Dei 72, S. Spencer 40
   Forest Park 54, Perry Central 50
   Class A(equals)
   49. Morgan Twp.(equals)
   Gary 21st Century 45, Morgan Twp. 39
   Washington Twp. 50, Hammond Science and Tech 29
   50. W. Central(equals)
   N. White 68, S. Newton 28
   Pioneer 84, Caston 37
   51. Triton(equals)
   S. Central (Union Mills) 37, S. Bend Career Academy 36
   Triton 49, Elkhart Christian 31
   52. Fremont(equals)
   Ft. Wayne Blackhawk 94, Lakeland Christian 30
   Hamilton 72, Lakewood Park 69, OT
   58. University(equals)
   Indpls Metro 41, Indpls International 21
   Traders Point Christian 81, Indiana Math and Science Academy 42
   60. Southwestern (Shelby)(equals)
   Hauser 68, Waldron 48
   Oldenburg 60, Jac-Cen-Del 50

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Don't Miss